Results from Hessen Dance 2017 - Youth A Latin 20. maj 2017
Check how to advertise your product with us

Hessen Dance 2017
Tyskland - Frankfurt am Main 19. maj 2017

Youth A Latin 20. maj 2017

Final

1  Daniel Schmuck & Veronika Obholz Tyskland
2  Steven Korn & Katrin Domme Tyskland
3  Michael Ziga & Victoria Sauerwald Tyskland
4  Nikita Yatsun & Elisabeth Yatsun Tyskland
5  Tim Grabenwoger & Natalie Cremar Østrig
6  Fabian Glatz & Delia Breitmaier Tyskland
Annoncer
Do not like adverts?   Bliv medlem

Semi-final

7  Kevin Khan & Elisaveta Trushina Tyskland
8  Eddi Neufert & Nastasja Golant Tyskland
9  Thomas Altergot & Lilli Baryshnik Tyskland
10  Tristan Geiger & Catherine Pisarenko Schweiz
11  Daniel Andras Hegyi & Angelina Gensrich Tyskland
12  Dmitrij Golub & Michele Muhlig Tyskland
13  Maurizio Bauer & Joanne Gross Tyskland

Quarter-final

14  Erich Balan & Anna Ujmajuridze Tyskland
14  Jürgen Schaz & Natalia Mariankowska Tyskland
16  Martin Graf & Marianna Roschnov Tyskland
16  Justin Lauer & Alisia Trunov Tyskland
18  Andrej Ten & Teodora Elena Banciu Tyskland
18  Nicolas Uciteli & Julia Staub Tyskland
20  Daniel Muller & Anna Gommer Tyskland
21  Tim Gering & Alexandra Yena Tyskland
22  Marcel Hammrich & Anastasia Aronova Tyskland
23  Leon Müller & Adelina Hellmann Tyskland
23  Max Naumann & Kassandra Kuschk Tyskland
25  Michel Spiro & Sara-Felicytas Fokken Tyskland

Round 2 (top 49)

26  Andreas Bergen & Katharina Scharova Tyskland
27  Marcel Schumann & Anja Schumann Tyskland
27  Wladislaw Zingrosch & Elisabeth Knol Tyskland
29  Rubin Bachorz & Lea-Luise Kloos Tyskland
29  Sebastian Bindewald & Francesca Maria Zeller Tyskland
29  Alexander Richter & Julietta Moock Tyskland
32  Viktor Tomulets & Laura Hermann Tyskland
33  Elvis Tabler & Pauline Staiber Tyskland
34  Denis Bauer & Evelyn Kraus Tyskland
34  Raphael Becker & Valerie Elert Tyskland
36  Daniel Preis & Elisabeth Zbarashchuk Tyskland
36  Philipp Rhein & Alessa Ritter Tyskland
38  Max Arndt & Kristina Tsarkov Tyskland
38  Timo Litke & Alexandra Litke Nederlandene
38  Erik Schäfer & Christina Peters Tyskland
41  Ronald Gurewitsch & Nicole Kazankova Tyskland
41  David Hoffmann & Daria Zamfiroiu Tyskland
43  Marvin Fischer & Daphne Fischer Tyskland
43  Manuel Galba & Shania Galboua Tyskland
43  Martin Schulz & Witta Majorov Tyskland
46  Carlos Rudolph & Anastasia Rashkovy Tyskland
47  Leon Kessler & Luna Weiskircher Tyskland
48  William Lauth & Julia Maria Scherer Tyskland
49  Paul Steindl & Pia Breidung Tyskland

Round 1 (top 63)

50  Artemi Fursov & Anastasia Huber Tyskland
51  Nikolai Brusser & Simone Reicher Tyskland
51  Dominik Veverka & Samanta Quint Tyskland
53  Christian Rummer & Konstanze Freitag Tyskland
53  Sergej Sajzew & Diana Sajzew Tyskland
55  David Landwehr & Anna Pavlov Tyskland
56  Malte-Tibor Spiekermann & Alina Maxima Fleischmann Tyskland
57  Anri Urban & Anriette Urban Tyskland
57  Hermann Wessner & Anastasia Lamanova Tyskland
59  Jens Kothe & Tabea Klemm Tyskland
60  Felix Müller & Olivia Müller Tyskland
60  Dennis Vöhringer & Elina Ulrich Tyskland
62  Oleksandr Onyshchuk & Anna Stubert Tyskland
63  Maurice Rahaus & Evelyn Schulz Tyskland
Close the panel

{5} & {8}

{9} Couple, currently dancing for {10}

{11}



Close the panel

sponsored items

You may also like




#{text}